Předtím, než začnete na své vlasy aplikovat nejrůznější oleje byste měli vědět, proč jsou za sucha lisované oleje tak důležité.
Oleje, vlasy a molekuly
Existuje jeden velice důležitý faktor charakterizující vlasové oleje, který nemá žádný šampón či vlasový balzám. Oleje jsou totiž tvořeny malými molekulami, které dokáží penetrovat všechny vlasové tak, aby jim dodal tu nejlepší hloubkovou výživu a obnovu. Molekuly v olejích fungují jako skvěle organizovaná uklízecí četa, která navrátí vašim vlasům jejich krásu, pevnost a jemnost.
To ale samozřejmě není vše. Oleje jsou zcela přírodní a bezpečné a tím pádem tvoří efektivní léčby pro vaši pokožku a vlasové kořínky. Měli byste být obeznámeni s faktem, že právě zde (pod pokožkou a vlasovými folikuly) působí všechna vaše vlasová kosmetika. Stav vlasového kořínku má pro zdraví vašeho vlasu velký význam. Správna péče o vaše vlasové kořínky se projeví na zdraví celého vlasu.
Vlasová porozita
Blahodárné molekuly, ze kterých se oleje skládají, nemají stejnou velikost. To je ovšem dobře, jelikož se vlasová struktura každého z nás značně liší.
Vlasová porozita je tedy určena z části také tím, jak velké jsou otvory mezi vlasovými folikuly. Čím větší jsou, tím je větší hodnota vlasové porozity. Existují tři hlavní kritéria definující vlasovou porozitu. Díky nim zjistíte zdali máte:
- nízkou vlasovou porozit (vlasové kutikuly jsou blízko u sebe, vlasy jsou hebké a pevné, bohužel se tyto vlasy těžce upravují)
- střední vlasovou porozitu (vlasové kutikuly jsou o něco vyšší a odtažitější, což do jisté míry ovlivňuje jejich vzhled a stav; vlasy jsou jemné, ani tlusté, ani tenké a s roztřepenými konečky, vlasy se lehce nabijí statickou elektřinou, vyžadují péči během zimy a léta a toxiny z externího prostředí se mohou dostat do vnitra vlasu a poškodit tak jeho vnitřní strukturu.
- vysokou vlasovou porozitu (vlasy jsou jemné, tenké, dehydratované, poškozené a obecně nevzhledné)
VLASOVÁ POROZITA A VLASOVÉ OLEJE
Znát svoji vlasovou porozitu je velice důležité, jelikož vám dává možnost vybrat si vlasovou péči, která se k vám nejvíce hodí. Vlasovou porozitu si můžete určit i sami. Sebepozorování spojené s porovnáním popisu jednotlivých porozit vám může značně pomoci.
DOMÁCÍ TEST VLASOVÉ POROZITY
Pokud si stále nejste jisti svojí vlasovou porozitou, můžete provést jednoduchý, ale opravdu účinný test porozity.
Vytrhněte si vlas, na kterém není žádná kosmetika a položte jej do sklenky s vodou. Po deseti minutách zkontrolujte, co se s vlasem stalo:
- Vlas plave, což znamená, že máte vlasy s nízkou porozitou
- Vlas plave někde vprostřed sklenice, což znamená, že máte vlasy se střední porozitou
- Vlas dopudoval až na dno sklenice, což znamená, že máte vlasy s vysokou porozitou
VLASOVÁ POROZITA– JE SPOJENA SE STAVEM VLASŮ?
Ano, tyto dva faktory jsou vzájemně spojeny.
Čím vyšší je vaše vlasová porozita, tím více jsou vaše vlasy poškozeny.
To samozřejmě neznamená, že vlasy s nízkou porozitou jsou naprosto zdravé. Každý vlasovvý typ má své vlastní problémy, se kterými se musí člověk vypořádat. Příkladem mohou být ženy s vysokou porozitou vlasů, které péčí o vlasy stráví každodenně klidně i několik hodin. Vlasy s vysokou porozitou musejí být neustále vyživovány, hydratovány a chráněny před vlivem externích faktorů. To samozřejmě neznamená, že vlasy s nízkou porozitou nevyžadují žádnou péči. Hlavním problémem je v tomto případě nedostatek pružnosti, který dělá styling vlasů náročným. Ženy s vlasy s nízkou porozitou mají často problémy s poškožkou hlavy, což je výsledek nadměrné produkce mazu.
Znalost vlasové porozity je opravdovým klíčem pro správný výběr vlasové kosmetiky a pro dodání vlasům všech potřebných substancí.
JAK SI PRO SVOU VLASOVOU POROZITU SPRÁVNĚ VYBRAT SÉRUM?
Vlasová séra můžete zařazovat k určité vlasové porozitě kontrolou obsahu určitých mastných kyselin, které sérum obsahuje. Každá kyselina z omega skupiny má jinou velikost molekuly, která se vmezeří mezi volná místa kutikul. Zde je schéma, které vám pomůže vybrat si ten nejlepší olej pro svoji vlasovou porozitu:
VLASY S NÍZKOU POROZITOU
Vybírejte oleje, které obsahují nasycené mastné kyseliny, které jsou malé a lehce projdou vlasovou stěnou. Tento druh oleje zahrnuje: kokosový olej, olej babassu a palmový olej.
VLASY SE STŘEDNÍ POROZITOU
Vybírejte si oleje, které obsahují mono-nasycené mastné kyseliny z oblasti omega-7 a omega-9. Jejich molekuly jsou semi-penetrující. Jedná se často o arganový olej, makadamiový olej, avokádový olej a sezamový olej
VLASY S VYSOKOU POROZITOU
Vybírejte si oleje obsahující polynasycené mastné kyseliny ze skupiny omega-3 a omega-6. Molekuly jsou velké, takže se skvěle hodí pro vlasy s vysokou porozitou, které mají velké prostory mezi kutikulami. Mezi tyto oleje se řadí: lněný olej, olej z dýňového semínka, slunečnicový olej a kukuřičný olej.
Výběr toho správného vlasové oleje je velkým krokem, který musíte učinit, pokud chcete zefektivnit svoji vlasovou péči. Dále si musíte vybrat tu nejefektivnější metodu olejové léčebné kúry
Olej lze aplikovat několika různými způsoby.
Myslete na to, že ty nejlepší účinky vám vždy dodají oleje, které jsou kromě na vlasy aplikovány i na skalp. Pouze tato metoda dodá vlasu hloubkovou regeneraci. Existují samozřejmě oleje, které byste neměli používat a jedná se hlavně o oleje obsažené ve stylingových produktech. Tato kosmetika vlasům dlouhodobě nikterak nepomáhá.
ZPŮSOBY APLIKACE SÉR
- PŘES NOC – aplikujte olej na suché či vlhké vlasy a pokožku hlavy. Pokud ovšem nemáte rádi spánek s mastnou hlavou, nechte olej hodinu až dvě působit. Jde zkrátka o to, nechat olej působit co nejdéle to jde.
- ČTVRT HODINY – použijte sérum před šamponováním a aplikujte jej na suché vlasy, načež jej smyjte. Sérum můžete také aplikovat na vlhké vlasy namísto klasické vlasové masky.
- S KONDICIONÉREM – můžete přidat několik kapek vašeho oblíbeného kondicionéru, čímž zintenzivníte jeho funkci.
- NA SUCHÉ VLASY PO FÉNOVÁNÍ – tato metoda cílí hlavně na zkrocení vlasů a na rychlé dodání krásy. Chrání vlasy před vysokými teplotami a stará se o konečky. Dále vlasům dodává úžasný lesk.